Pokoje, kuchnia także łazienka dla niepełnosprawnych – czego potrzeba, żeby otrzymać najlepszy skutek ?

Opublikowane przez dona w dniu

Niepełnosprawni lokatorzy, jacy pragną standardowo działać, powinny spędzać czas w miejscu umyślnie przygotowanym do ich pobytu. Jeżeli w strefie otwartej ich bytowanie podkreśla ciągłe przełamywanie ścian, choćby w swoich czterech ścian należy im się egzystowanie w całkiem odwrotnych realiach. Jak mogą wyglądać miejsca pożyteczne, np. kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?

Wnętrza dla upośledzonych – jak je dostosować

Kiedy chodzi o lokale możliwe do pozyskania na rynku, rzadko jak bywają pomocne niezdrowym. Idzie jednak nie tylko o to, że nie są przystosowane dla niepełnosprawnych nieruchomości o starszym rodowodzie, ale także o współczesne projekty. Jeśli deweloperzy uwzględniają coś w nowych projektach, to jedynie aspekty zgodne z przepisami prawa. Na rynku nieruchomości nierzadko się nie kroczy za duchem czasów i przyzwoitości. Urządzanie mieszkań dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest potrzebą dość istotną. Architekci muszą zmierzyć się z ogromnym zadaniem, dlatego że najczęściej potrzebne staje się zlikwidowanie części ścian działowych oraz postawienie nowych tak, by uzyskać większą przestrzeń. Następnym priorytetem musi być usunięcie progów i wyrównanie poziomu podłogi we wszystkich wnętrzach. Najczęściej warto takie dostosowania wykonywać tuż po otrzymaniu kluczy, oczywiście zlecając je fachowcowi. Jednak przed zleceniem przeróbki lokalu dla niepełnosprawnego, powinno się samemu poznać temat, tak, aby oczekiwania były jasne i aby nie było rozczarowania.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – ważne warunki do spełnienia

Wymieńmy kilka podstawowych kroków, jakie trzeba spełnić, by osoba niepełnosprawna mogła mieć pełną swobodę z użytkowania mieszkania. Najpierw warto skupić się na podstawach. Są one ogólne, a nie z odniesieniem do konkretnych uwarunkowań. Bardzo ważną sprawą są sugestie odnośnie komunikacji. Należy zwrócić uwagę na:

• szerokość drzwi – minimum 90 cm,

• przestrzeń do zawracania wózkiem – powinien stanowić okrąg o średnicy minimum 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,

• uniesienia progów nie mogą być większe niż 2 cm (idealne powinny wynosić 0 cm ).

W nawiązaniu do miejsca manewrowania wózkiem, newralgiczną sprawą są wymiary wózka, które mogą nieco się różnić. Przeciętny wózek dla niepełnosprawnych ma 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm wzdłuż. Jednak można znaleźć również mniejsze modele.

 

Kategorie: Dom